Wybielanie zębów, czy jest skuteczne?

Śnieżnobiałe i błyszczące zęby to marzenie każdego. Lubimy się uśmiechać, a zęby to nasza wizytówka. Jednak przy dzisiejszym trybie życia, braku czasu na higienę jamy ustnej i nałogach (kawa, herbata, papierosy) ciężko o taki efekt. Czy można skutecznie i w pełni bezpiecznie pozbyć się brzydkiego osadu? Poniżej znajdziecie kilka porad dotyczących wybielania zębów.

„Babcine” metody
Wiele osób, głównie ze względów ekonomicznych, decyduje się na samodzielne wybielanie. Istnieje wiele domowych sposobów na usunięcie żółtego odcienia z naszych zębów. Niektórzy decydują się na eksperymenty typu: płukanie jamy ustnej roztworem soli lub sody, bądź kilkakrotne nacieranie ich sokiem z cytryny. Niestety nie dają one pożądanego efektu, a wręcz mogą doprowadzić do nadwrażliwości zębów, dziąseł i uszkodzenia szkliwa.

Profesjonalne wybielanie w domu
Bezpieczniejszym sposobem na przywrócenie bieli zębom jest stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Na rynku istnieje szeroka gama produktów wybielających, od past ze specjalnymi enzymami i mikrogranulkami po paski i nakładki wybielające. Pasta stosowana regularnie może poprawić wygląd zębów, jednak powoduje często kłopoty z dziąsłami. Popularną metodą rozjaśniania przebarwień są paski wybielające. Nakleja się je bezpośrednio na zęby górnej i dolnej szczęki, a zdejmuje po około 30 minutach. Zdarzają się jednak alergie na zawarty w nich żel wybielający. To samo dotyczyć może nakładek. Ich długie stosowanie daje zauważalne rezultaty, ale wyciekająca z nakładki substancja często podrażnia jamę ustną. Zanim zdecydujemy się na którąś z powyższych metod warto zatem wybrać się na konsultację do stomatologa.

Fajny artykuł o domowym wybielaniu zębów znajdziecie tutaj.

Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech
Podstawą białych i zdrowych zębów jest regularne usuwanie kamienia u dentysty, połączone z fluoryzacją i lakierowaniem. W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych wykonuje się piaskowanie, które również skutecznie usuwa osad z kawy, herbaty czy wina. Nie da ono efektu wybielenia, ale na pewno poprawi wygląd naszego uzębienia. Kolejnym krokiem jest wypełnienie ubytków. Wówczas można zabrać się za wybielanie. Taki zabieg w gabinecie dentystycznym jest niestety droższy od domowych sposobów, ale z drugiej strony bezpieczniejszy. Do nas pozostaje decyzja czy wybielać na „własną rękę”, czy oddać się w ręce profesjonalisty.

maintaining-white-teeth

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.